Mežs

ANO Meža foruma ceremonijā izsludina Starptautisko meža gadu

Ilze Vabole, AgroPols
02.02.2011

ANO Meža foruma ceremonijā izsludina Starptautisko meža gadu

2. februārī oficiālā ANO Meža foruma (UNFF) devītajā sesijā svinīgā ceremonijā tika izsludināts Starptautiskais meža gads, lai popularizētu meža ilgtspējīgu apsaimniekošanu, saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību, pastāstīja Meža īpašnieku biedrības pārstāve Aiga Grasmane .

Jau 2006. gadā ANO Ģenerālā Asambleja pieņēma lēmumu pasludināt 2011. gadu par Meža gadu. Valdības, par meža nozari atbildīgās nevalstiskās organizācijas un privātais sektors tika aicināti organizēt pasākumus, lai popularizētu un stiprinātu visos līmeņos mežu ilgtspējīgu apsaimniekošanu, saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību šodienas un nākotnes paaudzēm.

Meža gadam ir īpaši izstrādāts logo, kura galvenā tēma ir „Meži cilvēkiem”, tādējādi uzsverot cilvēku centrālo lomu meža ilgtspējīgā apsaimniekošanā, saglabāšanā un ilgtspējīgu attīstībā. Logo iekļautie elementi simbolizē meža dažādās vērtības – mežs nodrošina patvērumu cilvēkiem, dzīvotnes bioloģiskajai daudzveidībai, mežs ir iztikas, ārstniecības līdzekļu un tīra ūdens avots; mežam ir būtiska loma stabila klimata un vides saglabāšanā. Visi šie elementi kopā ņemti uzsver meža būtisko lomu visas planētas iedzīvotāju izdzīvošanā un labklājībā.

Atklājot UNFF 9. sesiju šā gada 24. janvārī, sesijas priekšsēdētājs un UNFF biroja vadītājs Arvīds Ozols (Zemkopības ministrijas (ZM) Meža departamenta direktors) savā uzrunā uzsvēra: „Šis ir pirmais Starptautiskais Meža gads, kas mums sniedz vēsturisku iespēju pievērst pasaules sabiedrības uzmanību daudzajām vērtībām, kuras mums sniedz mežs, kā arī meža nozīmi cilvēku iztikas nodrošināšanā. Mūsu uzdevums šogad ir, organizējot pasākumus gan globālā, gan nacionālā līmenī, runāt par izaicinājumiem, ar kuriem sastopamies, apsaimniekojot mūsu planētas mežus ilgtspējīgi. Izmantosim šo iespēju!”

UNFF uzsāka savu darbību 2000. gadā un ir augsta līmeņa politikas forums meža nozarē. Šobrīd Ņujorkā ANO mītnē no 24. janvāra līdz 4. februārim norisinās UNFF devītā sesija.

Sesijas ietvaros 2. un 3. februārī notiek arī Augsta līmeņa segments, kurā UNFF dalībvalstu vadītāji un augstākās amatpersonas diskutēs par šādiem jautājumiem: „Meži cilvēkiem”, „Finansējums no meža atkarīgajām kopienām”, „Meži plus: starpnozaru un starpinstitucionālā pieeja”, „Mežs un zaļā ekonomika”. Segmenta ietvaros notiek arī Meža Sadarbības partnerībā (Collaborative Partnership on Forests) iesaistīto organizāciju vadītāju politiskais dialogs. Diskusiju rezultātā tiks pieņemta Ministru Deklarācija.

Kā īpašs pasākums Starptautiskā meža gada izsludināšanas programmā Ņujorkā ANO Meža foruma 9. sesijas laikā ir Starptautiskais meža filmu festivāls. 2010. gadā notika filmu pieteikšana konkursam un vērtēšanas darbs, lai šīs 9. sesijas laikā varētu apbalvot godalgotās filmas un tās demonstrēt visu 192 valstu delegātiem. Šī filmu festivāla mērķis ir popularizēt meža nozīmīgumu, to attiecības ar cilvēkiem un mums visiem kopīgo planētu un rosināt personīgās atbildības sajūtu zaļākai, taisnīgākai un ilgtspējīgākai nākotnei.

Visa 2011. gada garumā valstis visā pasaulē rīkos pasākumus veltītus Starptautiskajam meža gadam. Tie ir gan tematiski pasākumi nedēļas garumā, gan kampaņas, gan oficiālas organizāciju sanāksmes, gan arī atsevišķas mežam veltītas dienas un svētki.

Arī Latvijas Valsts prezidenta mājas lapā atrodams Valsts prezidenta, Meža dienu patrona, aicinājums turpināt aizsākto tradīciju Meža dienās darīt valsti krāšņāku ar koku stādījumiem, pilnveidot atpūtas vietas radoši un pārdomāti izmantojot koku kā būvmateriālu. Meža nozares uzņēmumi un darbinieki, kā  arī  pašvaldības tiek aicinātas pārdomāti organizēt Meža dienu aktivitātes. Skolotāji un skolēni tiek aicināti ne tikai iesaistīties meža sakopšanas darbos, bet arī uzņemties aizbildniecību par stādījumiem un atpūtas vietām un dokumentēt paveikto. Tradicionāli Meža dienu pasākumi Latvijā notiks aprīlī un maijā.

Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks atgādina, ka Latvijā ir apmēram 150 tūkstoši meža īpašnieku, un ņemot vērā vidējo cilvēku skaitu ģimenē, var teikt, ka vairāk kā 400 tūkstoši Latvijas iedzīvotāji ir tieši saistīti ar mežiem. Tā ir salīdzinoša liela sociālā grupa, kuras labklājība un iespēja turpināt strādāt un dzīvot lauku vidē ir tieši saistīta ar meža apsaimniekošanu. Tāpat ir svarīgi apzināties, ka Latvija ir ļoti pateicīga vieta meža audzēšanai, ko nodrošina labvēlīgie augsnes un klimata apstākļi. Neskatoties uz to, ka pasaulē meža platības samazinās, kas ir saistīts ar lietus mežu izciršanu, Eiropā un Latvijā meža platības pēdējās desmitgadēs ir palielinājušās.

Papildus informācija:

Fakti par mežu devumu pasaulē:

• Mežs dod mājvietu 300 miljoniem cilvēku visā pasaulē.

• 30% mežu tiek izmantoti koksnes un nekoksnes produktu ražošanai

• Meži aizņem 31% no sauszemes teritorijas.

• 1,6 miljardu cilvēku iztikšana ir atkarīga no mežiem.

• Mežs ir mājas 80% no uz zemes mītošajām dzīvības formām.

ANO Meža forums

ANO Meža forums, kas sāka darboties 2000.gadā, ir augsta līmeņa politikas forums meža nozarē. Tā ir ANO ECOSOC organizācijas apakšvienība, kurā piedalās visas ANO dalībvalstis, kā arī specializētas aģentūras. Foruma galvenais mērķis ir sekmēt visu meža tipu apsaimniekošanu, saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību. Dalībvalstīm ir pilnīgas līdzdalības un balsošanas tiesības. Līdz šim ir notikušas 8 Meža foruma sesijas.

ANO Meža foruma galvenie uzdevumi :

· veicināt ar mežu saistīto līgumu izpildi un sekmēt vienotu izpratni par ilgtspējīgu mežsaimniecības attīstību,

· nodrošināt nepārtrauktu politikas attīstību un dialogu starp valdībām, starptautiskām organizācijām un galvenajām grupām saskaņā ar dokumentu Agenda 21, kā arī skatīt meža jautājumus un aktuālās sfēras vispusīgā un integrētā veidā,

· veicināt sadarbību, kā arī politikas un programmu koordinēšanu ar mežu saistītajos jautājumos,

· sekmēt starptautisko sadarbību un kontroli,

· stiprināt politiskās saistības attiecībā uz visu meža tipu apsaimniekošanu, saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību.

AgroPols

x

Paroles atgadināšana