Ārzemju tirgos

Atklāts būtisks augļu un dārzeņu deficīts visas pasaules iedzīvotāju uzturā

AgroPols
05.09.2014

Amway Nutrilite Veselības institūta veiktais pētījums atklāj, ka vairumam pieaugušo visā pasaulē ir vismaz divas reizes jāpalielina augļu un dārzeņu patēriņš, lai tas atbilstu Pasaules Veselības organizācijas rekomendētajam apjomam - aptuveni piecām devām (400 grami) dienā. Lielākā daļa pieaugušo jeb 60 līdz 87% neievēro šo rekomendāciju un līdz ar to nesaņem nozīmīgas barības vielas veselības uzturēšanai, noskaidrots pētījumā, kas veikts 13 ģeogrāfiskajos uztura reģionos pasaulē.

Starpība starp rekomendēto un faktisko augļu un dārzeņu lietojumu uzturā, norāda uz to, ka netiek uzņemti dažādie tajos esošie organiskie savienojumi, kas ir nepieciešami labas veselības un fiziskās formas uzturēšanai. Vienotas globālas rekomendācijas par patērējamo augu valsts barības vielu apjomu vēl nav izstrādātas, tomēr neskaitāmi pētījumi norāda, ka to lietošanai ir labvēlīga ietekme uz veselības stāvokli, sākot ar acu, kaulu un sirds veselības uzlabošanu un turpinot ar imūnsistēmas stiprināšanu un smadzeņu darbības veicināšanu. Daudzas augu valsts barības vielas satur antioksidantus, kas palīdz atjaunot ķermeņa šūnas.

"Pētījuma rezultāti liecina, ka nepieciešams uzlabot iedzīvotāju informētību par augļu un dārzeņu patēriņu un augu valsts barības vielu uzņemšanu," saka Keits Randolfs (Keith Randolph), Ph.D, Nutrilite Veselības institūta uztura tehnoloģijas stratēģis un British Journal of Nutrition publicētā pētījuma līdzautors.

Augļu un dārzeņu ietekme uz augu valsts barības vielu uzņemšanu

Pētījuma laikā tika pārbaudīta nepietiekama augļu un dārzeņu patēriņa ietekme uz augu valsts barības vielu uzņemšanu. Tika atklāts, ka pieaugušie, kuri patērē piecas vai vairāk augļu un dārzeņu devas dienā, uzņem divas līdz sešas reizes vairāk augu valsts barības vielas, salīdzinot ar pieaugušajiem, kuri patērē mazāk nekā piecas devas dienā.

Pētījums aplūko arī augļu un dārzeņu daudzveidību un pieejamību katrā izpētes reģionā, tāpēc augu valsts barības vielu uzņemšanas aprēķini dažādos reģionos ir ievērojami atšķirīgi:

• Eiropas reģioni: salīdzinājumā ar citiem reģioniem, Eiropā un jo īpaši Ziemeļeiropā vairāk tiek uzņemts alfa un beta karotīns. Tas skaidrojams ar salīdzinoši plašo burkānu pieejamību. Šīs augu valsts barības vielas veicina veselīgu augšanu un attīstību.

• Āzijas reģioni: Āzijā, kurā ietilpst Ķīna un Indija, pieaugušie iedzīvotāji salīdzinoši maz uzņem dabisko fenola antioksidantu, kurš būtiski ietekmē šūnu veselību , . Situācija izveidojusies ierobežotās ogu pieejamības dēļ.

• Dienvidu un Centrālā Amerika: šajā reģionā tiek salīdzinoši maz uzņemts luteīns un zeaksnatīns, salīdzinājumā ar Āziju un Ziemeļeiropu. Šīs augu valsts barības vielas tiek uzskatītas par neaizstājamu līdzekli veselīgas redzes nodrošināšanai.

• Visi reģioni: dārzeņi, piemēram, tomāti, graudaugi, kā arī tropu un subtropu augļi, piemēram, banāni ir visplašāk pieejami vairumā reģionu. Attiecīgi tiek uzņemts zināms daudzums likopēna, kas uzlabo sirds veselību , kā arī alfa karotīns, beta karotīns un luteīns/zeaksantīns.

"Lai iegūtu virkni augu valsts barības vielu, cilvēkiem ir jācenšas ievērot rekomendēto augļu un dārzeņu uzņemšanas daudzumu un ēst daudzveidīgus augļus un dārzeņus," komentē Marija Mērfija (Mary Murphy), MS, RD, Exponent, Inc, vecākā vadošā zinātniece un pētījuma līdzautore.

Faktori, kas veicina nepietiekamu augu valsts barības vielu uzņemšanu

Dr. Randolfs atzīst, ka aizņemtība, izmaksas, sezonālā un ģeogrāfiskā pieejamība, kā arī izpratne par augļu un dārzeņu kā pārtikas avota vērtību var ietekmēt to patēriņu un attiecīgi arī augu valsts barības vielu uzņemšanu. "Lai kur arī cilvēks atrastos, ikviens mūsdienās ir aizņemts un dzīvo aktīvu dzīvesveidu. Tāpēc ir svarīgi, lai pieaugušie lietotu pilnvērtīgu pārtiku, kurā ietilpst arī augļi un dārzeņi. Taču, ja to pieejamība ir ierobežota vai uzturs ir nepietiekams, pārtikas piedevas ir viens no risinājumiem, kā iegūt augu valsts barības vielas," piebilst Dr. Randolfs.

Papildu informācija par pētījumu ir pieejama šeit. Pētījums ir publicēts tiešsaistē http://journals.cambridge.org/BJN/phytonutrient un drukātā formātā būs pieejams septembra žurnālā British Journal of Nutrition.

Par Nutrilite

NUTRILITE, ko ekskluzīvi piedāvā tikai Amway 2014. gadā atzīmē savu 80. gadadienu. NUTRILITE ir pasaulē lielākais vitamīnu un pārtikas piedevu pārdošanas zīmols.* Nutrilite komandai ir 80 gadu ilga pieredze zinātniskajā un pētnieciskajā darbā, kur līdz izcilībai tiek realizēta "seed to supplement" patentētā prakse, kas ļauj saglabāt kvalitāti un maksimāli uzlabot produktu konsistenci, efektivitāti un drošību. NUTRILITE produkti ir paredzēti ikdienas uztura bagātināšanai, sirds veselības un kaulu stiprināšanai, kā arī svara kontrolei. NUTRILITE zīmols ir vienīgais vitamīnu un minerālvielu zīmols pasaulē, kas audzē, novāc un apstrādā augus pats savās sertificētās organiskajās fermās*, kas atrodas Amerikas Savienotajās Valstīs, Meksikā un Brazīlijā. Vairāk informācijas meklējiet facebook.com/Nutrilite vai twitter.com/Nutrilite.

*Avots: Euromonitor International Limited, www.euromonitor.com/amway-claims.

Par British Journal of Nutrition publicēto pētījumu

Amway Nutrilite Veselības institūta veiktajā pētījumā tika izvērtēta augu valsts barības vielu uzņemšana 13 pasaules reģionos, analizējot Pasaules veselības aptaujas datus par augļu un dārzeņu patēriņu un Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas krājumu izlietošanas uzskaites datus kombinācijā ar informāciju par augu valsts barības vielu koncentrāciju, kas saņemta no ASV Lauksaimniecības departamenta datu bāzes, un publicēto literatūru. Deviņas analīzē iekļautās augu valsts barības vielas ir atrodamas galvenokārt augļos un dārzeņos un pārstāv galvenās augu valsts ķīmisko vielu grupas (karotenoīdi, flavonīdi, fenola skābes).

Par Vispasaules ziņojumu par augu valsts barības vielām

Nutrilite izstrādāja Vispasaules ziņojumu par augu valsts barības vielām, kurā izpētīta globālā situācija par augļu un dārzeņu patēriņu un pieejamību, kā arī augu valsts barības vielu uzņemšanas ietekmi, izmantojot Exponent, Inc iegūtos rezultātus. Augļu un dārzeņu patēriņa analīze tika veikta, izmantojot dažādu avotu datus: Pasaules Veselības organizācijas Pasaules veselības aptauju, Vispasaules vides monitoringa sistēmu - Pārtikas piesārņojuma monitoringa un izvērtēšanas programmas un Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas Krājumu izlietošanas uzskaites un pārtikas bilances lapas. Visus ziņojumā iekļautos secinājumus sagatavoja Nutrilite, un tas ataino Nutrilite viedokli.

Nutrilite veiktās analīzes 13 reģionos atbilst Vispasaules vides monitoringa sistēmas - Pārtikas piesārņojuma monitoringa un izvērtēšanas programmas identificētajām 2006 uztura grupām. Pārstāvēto valstu reģionu vidū ir: Amerika un Austrālija (Amerikas Savienotās Valstis), Dienvidu un Centrālā Amerika (Meksika), Dienvidamerika (Brazīlija), Dienvideiropa / Vidusjūras reģions (Itālija), Rietumeiropa (Vācija), Ziemeļeiropa (Zviedrija), Austrumeiropa (Krievija), Āzija (A) (Ķīna un Indija), Āzija (B) (Japāna un Koreja), Ziemeļāfrika / Vidējie Austrumi (Maroka), Centrālāfrika (A) (Kamerūna), Centrālāfrika (B) (Nigērija), Dienvidāfrika (Dienvidāfrika). Vispasaules vides monitoringa sistēma sadalīja Āziju un Centrālāfriku divās grupās.

Informāciju sagatavoja Inga Cīrule, "Amway" sabiedrisko attiecību konsultante.

AgroPols

x

Paroles atgadināšana