Prognozes

Ziemāju ražas būs viduvējas

Ilze Rūtenberga-Bērziņa, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC)
26.05.2016

Vidzemē un Latgalē ziemāju ražas šogad gaidāmas viduvējas, savukārt Kurzemē un Zemgalē tās varētu saglabāties 2015.gada līmenī, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) pirmās ražas prognozes.

LLKC konstatē, ka ziemāju platības šogad varētu būt par aptuveni 10% vairāk nekā 2014./2015.gada sezonā - ziemāju graudaugi ap 350 tūkstošiem, bet ziemas rapsis 89 tūkstoši hektāru (CSP). Iespējams, ka nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ ziemāju platības atsevišķos reģionos ir samazinājušās. Samazinājuma apjoms būs skaidrs pēc tam, kad LAD apkopos visu platībmaksājumu pieteikumu rezultātus.

Aizvadītajā rudenī par 35% vairāk nekā 2014.gadā iesēts ziemas rapsis. Diemžēl Vidzemē un Latgalē sējumi spēcīgi cieta šīs ziemas kailsalā, tādēļ pagaidām grūti aplēst, cik lielas platības minētajos reģionos nācies pārsēt.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: "Pateicoties labvēlīgajai ziemai un pietiekami mitrajam pavasarim, laukus ar lielu ražas potenciālu novērojām Kurzemē un Zemgalē, - tur ziemas rapsi vidēji varētu nokult ne vairāk kā 3,5 t/ha. Ziemas kviešus - vidēji vairāk nekā 4 t/ha, bet diez vai izdosies sasniegt 2015.gada līmeni, kad valstī vidēji no hektāra novāca 5,5 tonnas ziemas kviešu."

Savukārt Vidzemē vairāki ziemas rapša lauki pārsēti vai izretojušies, arī ziemas kvieši dažviet ievērojami cietuši. Ražas līmenis Vidzemē un Latgalē būs viduvējs - ziemas kvieši vidēji zem 4 t/ha, ziemas rapsis tikai ap 2 t/ha, rudzi vidēji 4,2 t/ha. Atgādinām, ka ziemājus vēlreiz vērtēs jūlijā, kad lauki būs savārpojuši un ražas prognozi varēs veikt ar daudz lielāku precizitāti.

Uzziņai. Kultūraugu ražas prognozēšanu LLKC Augkopības nodaļas speciālisti veic, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 30 "Kultūraugu ražības prognozēšanas, lauksaimniecības statistikas izlases apsekojumu veikšanas un bruto seguma aprēķināšanas kārtība". Kultūraugu ražības prognozes tiek veiktas desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC)

x

Paroles atgadināšana