Viedokļi E-Polā

Ivars Godmanis: Eiropas Komisijas priekšlikums par tiešmaksājumiem pēc 2013. gada ir neracionāls un nepamatots

Ilze Vabole, AgroPols
10.01.2012

10. janvārī zemkopības ministre Laimdota Straujuma tikās ar Eiropas Parlamenta deputātu Ivaru Godmani, lai pārrunātu Latvijas iespējas vēl uzstājīgāk prasīt taisnīgus tiešos maksājumus lauksaimniekiem Eiropas Savienības (ES) nākamajā plānošanas periodā no 2014. līdz 2020. gadam, informēja ZM Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dagnija Muceniece.

Tikšanās laikā Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Godmanis zemkopības ministrei pauda viedokli, ka pašreizējais Eiropas Komisijas (EK) priekšlikums par tiešmaksājumiem lauksaimniekiem pēc 2013. gada, saskaņā ar kuru Latvijas lauksaimniekiem joprojām būs viszemākie tiešie maksājumi, ir neracionāls un nepamatots un ir balstīts vienīgi uz EK politiskiem apsvērumiem. Ivars Godmanis uzsvēra, ka viens no būtiskiem argumentiem par labu Latvijas prasībai palielināt mūsu valsts lauksaimniekiem tiešos maksājumus ir apstāklis, ka Latvija, atšķirībā no citām ES dalībvalstīm, visu laiku ir godīgi pildījusi savas saistības. Tāpat kritiku neiztur citu ES dalībvalstu bažas, ka, palielinot Latvijas lauksaimniekiem tiešos maksājumus, Latvijas lauksaimnieki ar konkurenci apdraudēs dalībvalstu lauksaimniekus.

Zemkopības ministre Laimdota Straujuma Ivaru Godmani informēja, ka Zemkopības ministrija visu līmeņu sarunās par ES daudzgadu budžetu nākamajam plānošanas periodam uzsver un prasa, ka tiešo maksājumu aprēķināšanas sistēmai ir jābalstās uz objektīviem, pašreizējo situāciju raksturojošiem kritērijiem, tādiem kā lauksaimniecībā izmantojamā zeme, iekšezemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju, izmaksas lauksaimniecības zemes saglabāšanai (darba spēka izmaksas, lauksaimniecības tehnikas izmaksas un amortizācija, degvielas izmaksas). „Jāņem vērā, ka gan ar pašreizējiem tiešajiem maksājumiem, gan tiem, kādus šobrīd piedāvā Eiropas Komisija, Latvijas lauksaimnieki ir nostādīti nevienlīdzīgos konkurences apstākļos,” sacīja Laimdota Straujuma.

Lai tiešie maksājumi būtu taisnīgi un objektīvi visiem ES lauksaimniekiem, ir jānosaka minimālais tiešo maksājumu līmenis vismaz 80 procentu apmērā (ap 214 eiro par hektāru) no ES vidējā, kas ir jāsaņem ikvienai ES dalībvalstij, sākot jau ar 2014. gadu.

AgroPols

x

Paroles atgadināšana